Code Center

سرعت گیر یا همان دست انداز سابق!

یکشنبه 2 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 10:51 ق.ظ

چند وقتی هست که قصد کردم مطالبی راجع به دست انداز یا سرعتگیر بنویسم و یه کم لبخند بزنیم. البته قصد ما مطرح کردن مشکلات ترافیکی نیست.  اما دلیل اصلی نوشتن این مطلب به خاطر افتادن در مسیر دست اندازهای زیادی بوده که طی این چند ماه در جلوی راه مان خواسته و ناخواسته سبز شده است! قصد ما در مرحله اول آموزش راننده های کم تجربه مثل خودم می باشد و هرگونه کاشت، داشت و برداشت سیاسی، نظامی، انتظامی، اقتصادی راهنمایی و رانندگی و غیره با یک لبخند مجاز است.

من نمی دونم فلسفه درست کردن سرعتگیر چی بوده اما از اسمش پیداست که می خواستن سرعت رو باهاش کم کنند! ( عجب کشفی کردیما)

اونطور که دیدیم سرعت گیر یک مانعی هست از جنس آسفالت و یا پلاستیک که برآمدگی از سطح جاده درست می کند که برای عبور سلامت از آن باید سرعت ماشین رو خلاف میل باطنی کم کرد!

اما اینم بگم دلتون رو در کشور ما به این تعریف خوش نکنید چرا که سرعتگیر های دیگری هم وجود دارند که باید خودتون بفهمید که مثل بچه آدم باید سرعتتون رو کم کنید. در غیر این صورت به خودتون یا دیگری آسیب وارد می کنید. برای مثال ما سرعت گیر انسانی و حیوانی هم داریم!!؟ چطور ممکن هست؟ این طوری که در اتوبان ها وقتی می خوان یه تیکه ای رو آسفالت کنن یا مرمت نمایند از چند نفر انسان! استفاده می کنند که با یک پرچم قرمز نشان می دهند که باید سرعت رو کم کرد! حالا فکرشو بکنید یکی تو حال خودش نباشه و از روی این سرعت گیر رد بشه!!

بنده همین چند روز پیش یک نمونه جالب از این نوع سرعتگیر های انسانی رو دیدم که البته کاملا باید خودم می فهمیدم که باید سرعت رو کم کنم! وسط جاده بیرون شهری بودم که کنار جاده یه ماشین پارک کرده بود و یه نقشه برداری با دوربینش داشت وسط جاده رو نگاه می کرد. 50 یا 60 متر بعدش درست وسط جاده!!! دو نفر هم کارش میله مخصوص نقشه برداری رو نگاه داشته بودند!!! فکرشو بکنید منم سرعتم بالاتر از حد مجاز و نزدیک بود با سرعت 100کیلومتر از روشون رد بشم!!

یا مثلا یکی از دوستان می گفت توی اتوبان با سرعت 120کیلومتر داشته حرکت می کرده که یهو یه الاغ (گلاب به روتون) رو می بینه  که در غفلت چوپان آمده بوده روی پیست قدم زدن! فکر شو بکنید!؟ طبق قانون باید اتوبان در دوسمتش حصار داشته باشه تا حیوانات وارد اون نشن. حالا فکرشو بکنید این دوست ما یه لحظه حواس پرت می شده و می زده به اون حیون هم خودش از بین می رفت هم اون بی چاره. البته دوست ما که با این اوضاع کارمندی هوش و حواس درست و حسابی نداره که! می گفت دیدم وسط اتوبان مثل این فیلم ها ماشین ها دارن ترمز می کنند و می کشن این و و اون ور بعدا که سرعتش رو کم کرده دیده که بله...

خلاصه به تعریف ابتدایی که عرض کردم زیاد توجه نکنید ( البته در کشور خودمون)

به طور کلی کار برد سرعتگیر به داخل شهر و خارج از شهر تقسیم بندی می شود که ابتدا موارد داخل شهر بررسی می شود.

اون طور که در کشور خودمون دیدم معمولا در موارد زیر سرعت گیر در داخل شهر به کار برده می شود:

1- وقتی به مدرسه ای نزدیک می شویم اغلب سرعتگیر وجود خواهد داشت. که البته برای بعضی ها خوش آیند هست و بعضی ها نه. چطور؟ به این خاطر که بسته به نوع مدرسه دارد. دخترانه یا پسرانه؟! حالا بازم بسته به روحیات آقای راننده             و سرنشینان خودرو دیگه خیلی مسایلی پیش میاد که از گفتن آن معذوریم!

برای حل مشکلات اجتماعی و حال گیری این دست افراد به شهرداری پیشنهاد می کنیم نزدیک این قبیل مدرسه ها از همون سرعت گیرای مخوص بزارن که تابلو قبلش هم نداره! سرعتگیر رو هم با ارتفاع زیاد و سطح قاعده کم درست کنن و روش رو هم نقاشی نکنند که راننده عمق فاجعه رو احساس کنند. بعد وقتی جماعت جک و جون با سرعت از روش رد می شند بنده تضمین می کند سر راننده و سرنشیناش چنان به سقف اصابت کنه کانه خورده به همون سنگ معروف که مسن تر ها به جوونا می گن. کلی هم سبب خنده حضار خواهد شد. جلوبندی ماشین هم پایین میاد و باباهه دیگه ماشین رو به این اراذل نخواد داد.

 

 

2- وقتی که به بیمارستان نزدیک می شویم

اینجا هم چون ما نمی فهمیم که باید سرعت رو کم کرد چرا که یک نفر مریض و کل خانواده اون بنده خدا به خاطر بیمه توپی که دارند اسیر بیمارستان شدند و اونقدر باید برن و بیان و خودشون سرنگ و آمپول رو از مراکز کاملا مجاز مثل ناصر خسرو و غیره تهیه کنند و کلی پول از جاهای مختلف میز به اون ور میز بفرستند تا مریضشون رو نکشند! که دیگه اصلا بی چاره ها متوجه نمی شد از وسط خیابون دارن رد می شن یا پارک لاله! بنابر این در این مکان ها هم قبل از رسیدن یادتون باشه که سرعتگیر وجود خواهد داشت. البته ممکن هست!

3-  وقتی به یک بریدگی در وسط بلوار می رسیم

اینجا هم از سرعتگیر استفاده کاملا عقلانی شده است و کسی هم مسول این نیست که وقتی با سرعت 80 کیلومتر (البته سرعت بالاتر از این حرفاست) راننده عزیز به این دست انداز می رسه چه اتفاقی ممکن هست برای جلوبندی ماشینش بوجود بیاد! دقت کنید که به احتمال بالا قبل از هر بریدگی یک دست انداز خفن وجود خواهد داشت.

4- وقتی به میدان نزدیک می شویم!

طبق مشاهدات بنده در بعضی جاها وقتی به میدان نزدیک می شویم ممکن هست با دست انداز مواجه شویم! خب حتما شاید در اونجاها دیده شده که راننده ها گاها با سرعت 100 کیلومتر وارد میدون می شوند که این تصمیم گرفته شده. خب حق دارند بی چاره ها، آخه وسط خیابون که میدون درست نمی کنند!

5- قبل از رسیدن به خط عابر پیاده!

این جاهم خیلی مایه خداوکیلی تاسف هست که سرعت گیر می زارن! چون حتما خیلی ها نمی دونن وقتی به خط عابر می رسیم باید سرعت رو کم کنیم. معمولا سرعت گیر این جا خیلی خفن می باشد.

 

در خارج از شهرها هم کاربردهای بسیار زیادی دارد.

1- وقتی به پلیس راه نزدیک می شویم.

معمولا وقتی به پلیس راه نزدیک می شویم دست اندازه هایی وجود دارد که البته شاید زیاد هم لازم نباشد چون معمولا وقتی به این نوع مکان ها نزدیک می شویم همه راننده های خوبی می شوند و سرعت خود به خود و به طور خود جوش به حد استاندارد تنزل پیدا می کند.

2- وقتی به یک روستا نزدیک می شویم

معمولا نزدیک روستا سرعت گیر درنظر گرفته می شود. البته گاهی این سرعتگیرها بدست با کفایت روستاییان درست می شود و چون بسیار کارشناسی شده می باشد در برخی مواقع جهت ایمنی بیشتر به فاصله هر 50متر یک سرعت گیر و به تعداد زیاد ساخته می شود. بنده در یکی از روستاهای اطراف قم تا دوازده عدد از این سرعتگیرها رو تجربه کردم که به فاصله کمتر از50 متر بوسیله اهالی روستا ساخته شده بود!!! و جالب تر اینکه مثل دوربین مخفی اهالی به راننده ها که در دست اندازها گیر می افتادند نگاه می کردند و کلی از خنده روبر می شدند! جالب اینجاست که راننده ها پلتیک زده بودند و چون دیدند سرعتشون این همه کم می شه گفتن خب از توی خاکی بغل جاده می ریم که لا اقل کمک فنرها خراب نشه. روستاییان محترم اونجا برای این سیاست راننده ها هم ضد پلتیک زدند و از دو سمت سرعتگیرهای ابدایی خودشون بعضاً تا فاصله بیست متر با سنگ و خاک ادامه سرعتگیر داخل جاده رو ادامه دادن!!! معلوم می شه هدفشون بیشتر تفریح بوده تا حل مشکلات ترافیکی!

 

 

 

 

مزایای سرعتگیر ها!

شاید براتون جالب باشه بدونید خیلی ها از کنار همین سرعتگیرها نون در میارن!!؟ چطوری؟ این طوری!

سرعتگیر ها علاوه بر مزایای ترافیکی! که دارند خوبی های دیگه ای هم دارند. مثلا برادران میوه فروش می دونند شما وقتی به سرعتگیر می رسی باید سرعتت رو کم کنی. پس بهترین مکان برای فروش میوه های درجه سوم به قیمت درجه یک وسط بلوارهای بین شهری! نزدیک همون دست اندازهاست! برای مردم هم بد نیست یه قیمتی می پرسند وقتی سرعت ماشینشون از 80 یهو به صفر می رسه! البته باید دوباره مواظب باشید از پشت کسی بهتون نزنه!

گاهی هم برای خندیدن و ترساندن دوستان کاربرد دارد. البته اگه ماشین ماله خودتون نباشه! می تونید توی یه مسیری که دست انداز داره ولی علامت نداره! برید و باسرعت همون حدود 40 نه بیشتر از روش رد بشید. خواهید دید که کل رفقا به غیر از شما با سر می رن توی سقف! کلی خواهید خندید! ( مزاح می کنیم هر کسی انجام بده اتفاقی بیافته نویسنده مسولیت قبول نخواهد کرد. شاید من بگم شما بپر تو چاه باید این کار رو بکنی؟J ) من خودم یه تجربه بدجور از این نوع استفاده ها دارم!

 

نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد:

در 90% موارد بدون هیچ دلیلی وسط جاده با سرعتگیر مواجه خواهید شد! البته در شهر گاها! علامت سرعتگیر 50 متر مانده به مانع نصب می شود ولی عدم! توجه به این علامت ها باعث حفظ سلامت ماشین و خود شما خواهد بود! چطور؟

اولا فکر کنید با سرعت 90 کیلومتر در بلواری در حرکت هستید. بعد یهو یک علامت سرعتگیر ببنید تا فرمان به بغز و دستور به پا و فشار به پدال و اینا انجام بشه شما با سرعت حد اقل 40 کیلومتر از روی سرعتگیر رد شدید که اگر سرتان به اتاق ماشین نچسبیده باشد باید خیلی نگارنده را دعا کنید.

البته باز هم نمی شه بگید خب از 50 متری که تابلو رو دیدم سرعت رو کم می کنم بعد که رسیدم به مانع سرعت زیر 20 رسیده و مشکلی ندارم چون ممکن هست از عقب راننده کم حواس به شما بزنه!

گاهی هم تابلو سرعتگیر وجود داره اما وقتی از اون رد می شید می بینید که اصلا مانعی وجود ندارد! علامت مال قبلا بوده     و الان نیست!

بنده بازم تجربه ای این چنین در شهریار دارم. در خیابان جنب رودخانه و قبرستان آن چندتا سرعت گیر خفن بود که بعد از بار اولی که به شدت در تور اونا گیر کردم یاد گرفتم که دفعات بعدی با دقت بیشتری عبور کنم. البته تابلو هم داشت. چند روز بعد که از همانجا عبور کردیم آسفالت جدید کرده بودند و دست اندازها برداشته شده بود. حدود یک ماه به همین منوال بود و مردم با سرعت 90 تقریبا با آرامش خیال از آنجا عبور می کردند. ولی یک شب که با همان سرعت از اون منطقه عبور می کردم سرم نزدیک بود به سقف ماشین بخوره چون بدون اطلاع و نصب تابلو اخطار و اینا دوباره سرعتگیرهای مردونه ای درست کرده بودند!

بنابر این هرگاه در مسیرتون سرعت گیر بود بعدش نبود بدونید که بزودی بهترشو همونجا درست می کنند.

طبق قانون باید سرعت گیر رو به شکل های هندسی رنگ آمیزی کرد تا راننده از دور متوجه بشه و شدت برآمدگی اونو تخمین بزنه و سرعت ماشین رو متناسب با اون کاهش بده. مثلا سرعتگیری که مثلث تیز باشه یعنی خیلی باید سرعت رو کم کرد و اگر مستطیل باشه یعنی ملایم تر هست و اینا! اما شما باز هم به این اشکال و رنگ آمیزی ها توجه نکنید و همیشه فکر کنید بدترین نوع سرعتگیر مقابلتون هست. بنده چندین بار به این اشکال اعتماد کردم اما مستطیل ملایم از مثل بدتر بود و یا مثلت ملایم تر از مستطیل!

وقتی به سرعتگیر رسیدید و ماشین جلوی شما از این ماشین های بنز کامیون آلمانی که از زمان هیتلر تا الان داره در کشور ما با افتخار تولید می شه بود (خود آلمان از اینکه این ماشین مال اون بوده اعلام برائت کرده – پشت یکی شون نوشته بود نازنینی از دیار برلین!!) آگاه باشید که تا سرعتشون به صفر نرسیده و وانستادن از روی سرعتگیر عبور نمی کنن! یعنی شما هم باید سرعتتون به صقر برسه. مواظب باشید یه وقت فکر نکنید که این ها مثل کامیون های هوو معروف هستند که اینجا ترمز کنی 100 متر اون طرف تر وامیسته! ممکن هست از پشت بزنید به این نوع کامیون ها.

در آخر اشاره کنم که سرعتگیرهای دیگه ای هم وجود دارند که شاید اگه استقبالی بود به اونها اشاره خواهیم کرد. مثل سرعتگیر معنوی و دولتی و احمدی نژادی! و... (چشمک)

نظرات (8)
یکشنبه 2 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 07:43 ب.ظ
ما بسیجی های بی ترمزیم عزیز. اگه احساس وظیفه کنیم خودمون را با سرعت نور می رسونیم. سرعتمون مثل برق و باد است. خدایی هم که حامی ماست وقتی اراده کنه و بگه کن فوری به یکون تبدیل میشه. از خدا می خواهم که دولت انقلابی را در جهت اهداف خداپسندانه و خدمت به محرومین حمایت کنه. یا علی (ع) مدد. موفق باشی دوست عزیزم. متنتون قشنگ بود. لذت بردم.
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام علیکم
خیلی ممنون. خوشحال شدیم آمدید
پنج‌شنبه 6 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 01:15 ق.ظ
سلام علیکم

مراسم استقبال از رئیس جمهور انقلابی دکتر احمدی نژاد به پاسداشت 8 سال دیپلماسی فعال ایشان برگزار می گردد .

زمان : روز جمعه ، 7 مهر ماه

مکان : فرودگاه مهراباد ، پاویون دولت

جهت کسب اطلاعات بیشتر و زمان دقیق بازگشت رئیس جمهور به وبلاگ سفیر عدالت مراجعه کنید

http://pishvaz8.blogfa.com/
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 6 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 02:27 ق.ظ
سلام...

به قول خودم گفتنی:
بعععععله!!

و به قول یک مهندس پیکان سوار! فکر کنم اینا با جلو بندی ها هم ی سر و سری دارن! بگذریم ی وقت به جرم بی احترامی به جامعه شریف جلوبندی سازان ف..ل..ت..ر خواهید شد!
(فکر کنم فقط اینجا ازین چیزا مینویسم! جای دیگه دوستان منع فرمودند...)

در نوشته های آتی به ایجاد سرعت گیر 10-15میلیونی برای فرار مفزها هم اشاره بفرمایید! (البته شایدم دیوار 30 سانتی!)

و در آخر جلو بندیتان فولادین و برقرار...

یاعلی
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام علیکم
عرض کردیم هرگونه برداشت کاملا آزاد است اما به نگارنده ارتباطی ندارد
شاید در آینده چیزهایی نوشتیم
پنج‌شنبه 6 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 02:30 ق.ظ
اول علامت سوال و بعد تعجب بیاد ویرایشی بهتر تره، یعنی ؟!! نه !!؟

این نظر بعد از مطالعه منفجر خواهد شد!
رئیس کارآگاه گجت!
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 6 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 02:35 ق.ظ
اینم فکر کنم بی ربط به دست اندازها و سرعت گیرها نباشه!!

http://s3.picofile.com/file/7511736234/0_917727001299943654_taknaz_ir.jpg

امتیاز: 0 0
جمعه 7 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 12:37 ب.ظ
با سعی و تلاش هم نیابد تغییر

آن را که شدست نا مرادی تقدیر

شد سبز چراغ بخت و من رد نشدم

زیرا که گرفت سرعتم سرعت گیر

امیدوارم بر سرعتگیرهای زندگیتون شکل مستطیل طراحی شده باشه .
:)
موفق وموید باشید
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خیلی ممنون:)
چهارشنبه 12 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 09:53 ق.ظ
سلام

خسته نباشید. خدا قوت.

ابزار وبلاگ نویسی مخصوص وب های احمدی نژادی:http://www.dolatehagh.com/page-abzar-7936/

سیاست/ آخرین اخبار:http://www.dolatehagh.com/page-akharinakhbar-4783/

سیاست/ مقالات و تحلیل ها:http://www.dolatehagh.com/page-maghalat-4815/

اطلاع رسانی:http://www.dolatehagh.com/page-weblogha-5758/

موفق باشید و سرافراز.
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 27 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 11:28 ق.ظ
سلام وبلاگ قشنگی داری خدا قوت مطالب قشنگتو فرصت کردی برام ایمیل کن التماس دعا
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام علیکم
خیلی ممنون. بله حتما مطالب جدید رو براتون ایمیل خواهم کرد.
شما هم ما رو دعا کنید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد